Ahşap

Neden Sarıçam?

Sarı çam yumuşak ağaçların en ağırıdır. Ayırt edici, çekici bir damarı vardır ve genellikle tek tip ve baştan sona tutarlıdır. Bu ahşabın kullanılabileceği başka birçok ürün var.

Başlıklar

Malzeme Türü


Yumuşak ahşap

Dayanıklılık Notları


Sarı Çam, çürümeye ve böcek saldırılarına karşı, yüksek ısıda kurutma ve nem oranın %10’lara çekilmesinden dolayı çok dayanıklıdır. İç mekanda hiçbir işleme tabi tutulmadan,  dış mekanda ise vernik uygulama sonrası onlarca yıl bozulmadan kalır. Diri odun koruyucu işlem için geçirgendir, ağacın özü dayanıklıdır. 

Özellikleri


Sarıçam, ezilme, sertlik ve eğilmeye karşı yüksek mukavemete sahiptir. Reçine içeriği, onu buharla bükme için uygun hale getirmez. Ahşap, el veya makine aletleri ile oldukça iyi çalışır.  Ahşap boyama, vernikleme, boyama ve cilalama için tatmin edici niteliklere sahiptir.

Tipik Kullanım Alanları
Doğrama, ev döşemeleri, demiryolu traversleri, Demiryolu bağları, ağır inşaat, köprüler, maden keresteleri, zemin kaplaması, ahşap ev yapımı, iç ve dış mekan kaplama, kutular, kasalar, paletler, sunta ve kağıt hamuru. Ağaçtan terebentin ve reçine de üretilir.

İç huzur destekleyen Sarıçam
Çam bir barış ağacıdır. Bir yaprak dökmeyen olarak bize barışın kalplerimizde sonsuz olabileceğini hatırlatır. Çam kozalakları ve büyülü tohumları da yenilenmeyi önerir. Bu ağaç meditasyon ve uyum duygusu için harikadır.

Nem İçeriği
Ürünlerimizin hepsi için %10-12

Ahşap İşçisinin Düşünceleri
Çalışmak için güzel kereste, hem görünüm hem de doku açısından önemli ölçüde sert ve yumuşak damar kontrastı vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir